Otizmli Çocuklarda Sporun; Uyku Bozukluğu Problemi ve Psiko-Motor Gelişim Üzerindeki Etkileri

Otizmli Çocuklarda Sporun; Uyku Bozukluğu Problemi ve Psiko-Motor Gelişim Üzerindeki Etkileri

Klasik semptomlara ek olarak, otizmli çocuklar sıklıkla uyku bozukluklarına da sahiptirler.

Uyku problemlerinin aileler ve çocukları üzerindeki olumsuz etkileri çok büyüktür.  Ek olarak, otizmli çocuklar sıklıkla psiko-motor performansı bozukluğu da gösterirler. Bu sebeple ailelerin ve çocukların olumlu müdahale yöntemlerine ihtiyaçları vardır. Spor ve fiziksel aktiviteler, otizmli çocukların uyku davranışlarını ve motor performanslarını olumlu yönde etkileyen hem düşük maliyetli hem de yan etkileri olmayan bir mükemmel bir seçenektir.

Pilot çalışma şeklinde otizmli çocukların uyku davranışlarının ve motor performanslarının spor ve fiziksel aktiviteler sonrası olumlu yönde etkilenip etkilenmediği araştırılmıştır.

Başlangıç noktası, müdahalenin başladığı andaki uyku değerlendirmesidir. Uyku ve motor performansındaki değişiklikler, öncesi ve sonrası karşılaştırılarak analiz edilmiştir.

Araştırma, ortalama yaşları 10 olan toplam beş kız ve beş erkek çocuk üzerinde yapılmıştır. Üç hafta içinde, çocuk başına dokuz eğitim oturumu düzenlenmiştir. Eğitim; bisiklet eğitimi ve eşgüdümlü egzersizlerden oluşmaktadır. Uyku davranışı anketler ve uyku EEG ölçümleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Motor performanslarını değerlendirmek için M-ABC 2 sonuçları kullanılmıştır.

Başlangıçta, çocukların % 40’ında orta derecede klinik uykusuzluk ve normal olarak gelişen akranların standart verilerine göre daha uzun süreli uyku gecikmeleri vardır.

Spor ve fiziksel aktivite sayesinde, bazı uyku parametreleri önemli ölçüde gelişmiş veya en azından iyileşme eğilimi olmuştur. Yani, kısa vadede artan uyku verimliliği, kısalan uyku gecikmeleri ve akşamları daha büyük bir rahatlama meydana gelmiştir.

Üç hafta içerisinde, sabahki ruh halleri ve performansları ve yaşam kalitesi üzerindeki etkileri iyileşme eğilimi göstermiştir. Motor becerileri açısından ise top becerilerinde ve dengede önemli gelişmeler ve tüm motor görevlerinde önemli ölçüde iyileşme göstermişlerdir.

Sonuç olarak; müdahalenin başlangıcında, incelenen çocuklarda görülen uyku bozuklukları söz konusu dönemdeki fiziksel aktivitelerden olumlu bir şekilde etkilenmiş ve motor performansları önemli ölçüde iyileşmiştir. Ayrıca ebeveynler tarafından müdahalenin sonucunda, çocukların dikkatlerinin arttığı ve yeni ilgi alanları kazandıkları da bildirilmiştir.

Randevu Alın
Bağış Yap
Gönüllü Ol
Gönüllü Ol Bağış Yap Üye ol
ÖN BAŞVURU FORMU
ÖN BAŞVURU

MacotizmOtizmi Sporla Yeniyoruz!

Ön Başvuru Kayıt Formu