Otizm Nedir?

Otizm Nedir?

Otizm nedir sorusu birçok ebeveyn tarafından en merak edilen konuların başında gelmektedir. Ebeveynler şunu bilmelidir ki, otizm bir hastalık değil, farklılıktır. Otizm ya da Otizm Spektrum Bozukluğu olarak adlandırılan durum; sosyal beceride zayıflık, tekrarlayan davranışlar, konuşma ve sözsüz iletişim ile ilgili zorluklarla karakterize edilen çok çeşitli koşulları ifade eden bir durumdur.

Bir nöro-gelişimsel bozukluk olan otizm, üç yaşından önce başlayan ve ömür boyu devam eden bir süreçtir. Genel olarak diğer çocuklardan farklı davranış biçimleri ve tutumlar sergileyen otizmli çocuklar, özellikle de sosyal ilişkiler konusunda güvenli gördükleri sınırları tercih ederler ve sınırın ötesine geçmekten çekinirler.

Otizm neden ortaya çıkar?

Otizmin ortaya çıkmasında çok kompleks bir yapı söz konusudur. Genel olarak otizm spektrum bozukluğu, doğuştan olabileceği gibi sonradan da gelişebilen karmaşık bir sağlık durumudur. Bu sebeple otizm konusu, tek bir tip altında tanımlanamaz . Çoğu genetik ve çevresel faktörlerin birleşiminden etkilenen birçok alt tipi vardır. Otizm bir spektrum bozukluğu olduğundan, otizmi olan her insanın kendine özgü güçlü yönleri ve zorlukları vardır. Otizmli bazı kişiler günlük yaşamlarında önemli boyutta desteğe ihtiyaç duyarken, diğerleri daha az desteğe ihtiyaç duyabilir. Hatta bazı durumlarda tamamen bağımsız olarak yaşayabilirler. Otizmli çocukların yarının bağımsız bireyleri olmasındaki en önemli etken erken teşhis ve özel eğitim yaklaşımları ile geleceğe hazırlanmasıdır.

Otizm nasıl anlaşılır?

Otizm konusunda yürütülen çalışmalara rağmen otizmin anne karnında teşhis edilmesi hala mümkün değildir.  Dolayısıyla ailenin dikkati ve çocuğunda farklılıklar gözlemlenmesiyle fark edilir. Sonrasında ise hekimler yürüteceği süreç sonunda otizm konusunda kesin tanı konulabilir.

Otizm, beyindeki işleyişi etkileyen sinir sistemlerindeki sorunlar sebebiyle ortaya çıkar ve bu durum çeşitli farklılıkların gelişmesine yol açar. Otizm belirtileri genellikle 2 veya 3 yaşlarında ortaya çıkar. Ancak bazı ilişkisel gelişim gecikmeleri daha erken zamanda görülebilir ve bu durum ise çoğu zaman 18 ay gibi erken bir dönemde teşhis edilir. Araştırmalar, erken müdahalenin otizm teşhisi konulmuş insanlar için ilerleyen yaşlarda olumlu sonuçlar doğurduğunu göstermektedir.

Randevu Alın
Bağış Yap
Gönüllü Ol
Gönüllü Ol Bağış Yap Üye ol
ÖN BAŞVURU FORMU
ÖN BAŞVURU

MacotizmOtizmi Sporla Yeniyoruz!

Ön Başvuru Kayıt Formu