Denizde Cıva Tehlikesi

Denizden Gelen Tehlike CIVA!

Cıva, gümüş renkli, kokusuz, parlak ve çok ağır bir metaldir. Oda sıcaklığında buharlaşır, ciltten, akciğerlerden kolayca vücuda geçebilir.

Endüstride cıva, floresan lambalarda kullanılır. Cıvanın, kâğıt hamurunda ve kâğıt sanayiinde beyazlaştırıcı etkisinden de yararlanılır. Bu sebeple kâğıt fabrikalarının atık suları yüksek dozda cıva içermektedir. Yanı sıra en yüksek risk, diş dolgularında kullanılan alüminyum dolgu amalganlarındadır. Bunların % 40-50’si cıva içermektedir. Dolguların konulması ya da çıkarılmasında cıva bulaşmamasına çok dikkat edilmelidir.

Çevre kirliliğinin yüksek olduğu denizlerde yaşayan bazı balıklarda ve midyelerde cıva oranı çok yüksektir. Köpekbalığı, kılıçbalığı, tonbalığı, sombalığı gibi büyük balıklarda da civa oranı yüksektir. Sürekli deniz ürünleriyle beslenen kişilerin cıva düzeylerini kontrol ettirmeleri yararlı olacaktır.

Akut cıva zehirlenmelerinde vücutta ödem, şişkinlik, sıvı kaybı, vücut kıllarında dökülme, reflekslerde artma görülebilir. Kronik cıva zehirlenmeleri ise kendini diş kaybı ile gösterir. Cıva merkezi sinir sisteminde hasar yapar, karaciğer ve böbreklerde bozulmalara sebep olur. Otizmin arkasındaki nedenin cıva zehirlenmesi olduğuna dair çalışmalar da mevcuttur.

Randevu Alın
Bağış Yap
Gönüllü Ol
Gönüllü Ol Bağış Yap Üye ol
ÖN BAŞVURU FORMU
ÖN BAŞVURU

MacotizmOtizmi Sporla Yeniyoruz!

Ön Başvuru Kayıt Formu