Ağır Metal Zehirlenmesi Nedir?

Ağır Metal Zehirlenmesi Nedir?

Süregelen ve dinlenmekle normale dönmeyen bir halsizliğiniz varsa, sık sık rahatsızlanıyorsanız, doktorlar bağışıklık sisteminizin zayıf olduğunu söylüyorsa ağır metal zehirlenmesine maruz kalmış olabilirsiniz.

Bu belirtilerin dışında nedeni belirlenemeyen bir kansızlık teşhisi konuyorsa,  belirli olarak sizi rahatsız eden kas ve eklem ağrılarınız varsa, depresif bir ruh hali yaşıyorsanız ağır metal zehirlenmesi yaşıyor olabilirsiniz.

Ağır Metal Zehirlenmesi Neden Olur?

Özgül ağırlığı 4’ten büyük olan kimyasal elementlere ‘ağır metal’ denir. Ağır metaller haricinde vücudumuz metallere ihtiyaç duyar. Bunlar; çinko, bakır, alüminyum, krom, demir, manganez gibi elementlerdir.

Ağır Metal Zehirlenmesi Hangi Rahatsızlıklara Sebep Olur?

Vücudun ihtiyaç duymadığı metaller ise; kurşun, cıva, arsenik, kadmiyumdur. Bunların vücuda alınması halinde ağır metal zehirlenmesi meydana gelir, bu metal zehirlenmeleri vücudun bağışıklık sistemini harap etmesinin dışında, nörolojik rahatsızlıklara da sebep olur.

Hangi Metaller Vücuda Zarar Verir?

ARSENİK: Suda, böcek ilaçlarında, duvar boyalarında, metal üretim alanlarında, elektronik cihazlarda bulunan arsenik, Dünya Sağlık Örgütü tarafından kansere sebebiyet veren element olarak tanımlanmıştır.

BAKIR: Vücuda 10 gramdan fazla girmesi halinde ağır metal zehirlenmesiyle kişinin ölümüne sebep olabilir.

Bakır ürünleri iyi kalaylanmazsa bu ürünlerde pişen yiyeceklere bakır tuzları geçer. Bu da ölümcül metal zehirlenmesine sebep olabilir.

CİVA: Son zamanlarda sıkça gündeme gelen; cıva diş dolguları, insan sağlığına çok zararlıdır. Bazı balık türlerinde de bulunan cıva, ciddi hastalıklara yol açar.

Özellikle mezgit, kefal, levrek, kalkan gibi derin su balığında bulunan civa sinir sistemini olumsuz yönde etkiler.

KADMİNYUM: Pillerin doğaya atılması kadminyum birikimine sebep olur, vücutta biriktiğinde böbreklere zarar verir. Aynı zamanda kemiklere de çok zararı olan kadminyumun, bağışıklık sistemini çökerterek hastalıklara yol açtığı da bilinmektedir.

Randevu Alın
Bağış Yap
Gönüllü Ol
Gönüllü Ol Bağış Yap Üye ol
ÖN BAŞVURU FORMU
ÖN BAŞVURU

MacotizmOtizmi Sporla Yeniyoruz!

Ön Başvuru Kayıt Formu