3-13 Yaş Arası Eğitim Programı

3-13 Yaş Arası Eğitim Programı

Mac Otizm Spor Merkezimiz; otizmin üstesinden gelmek, spor ve eğitim desteğiyle çocukların sosyal becerilerini desteklemek ve geliştirmek amacıyla kurulmuştur.
3 – 13 yaş arası eğitim programımızın amacı da; medikal fitness ve düzeltici egzersizlerle postural bozukluğun giderilip fiziksel  hareketlerin kalitesini arttırmak, kardiyovasküler gelişim ile kalp damar sağlığı ve dolayısı ile de bilişsel eğitim elde etmektir.

Otizm eğitim programı neden önemlidir?

Mac Otizm Spor Merkezi; otizmin üstesinden gelmek, spor ve eğitim desteğiyle çocukların sosyal becerilerini desteklemek ve geliştirmek amacıyla kurulmuştur. 3 – 13 yaş arası eğitim programı ile amaç; medikal fitness ve düzeltici egzersizlerle postural bozukluğun giderilip fiziksel hareketlerin kalitesini arttırmak, kardiyovasküler gelişim ile kalp damar sağlığı ve dolayısı ile de bilişsel eğitim elde etmektir. Bu amaç doğrultusunda otizmli sporcularımıza için uyguladığımı otizm eğitim programı, çocuklarımızın tıbbi geçmişleri ve danışman hekim önerileri ile kendilerine özel olarak düzenlenir, zorluk dereceleri değiştirilir ve uzman eğitmenler tarafından uygulanır.

Bu maksat doğrultusunda otizmli sporcularımıza uyguladığımız tüm egzersizler; çocuklarımızın tıbbi geçmişleri ve danışman hekim önerileri ile kendilerine özel olarak düzenlenir, zorluk dereceleri değiştirilir ve uzman eğitmenler tarafından uygulanır.

Spor temel olarak herkes için gereklidir ancak otizmli çocuklar için özellikle sosyal becerilerini geliştirebilmeleri açısından çok daha faydalıdır.

Araştırmalar şunu gösteriyor ki; otizmli çocuklara özel spor salonu yokluğu ve bu sebeple maruz kaldıkları sedanter yaşam tarzı, akranlarına oranla bu çocukların, obezite risklerini artırıyor ve dolayısıyla da hayat kalitelerini düşürüyor. İşte tam da burada antrenman bilimi devreye giriyor.

3-13 yaş arası eğitim programı ile;

-Fiziksel beceriler,

-Sosyal beceriler,

-Öz saygı,

-Bağımsızlık ve

-Bilişsel düzelmeler alanında olumlu sonuçlar almak üzere egzersizlerimizi planlıyoruz.

Bazı egzersizler hakkında bilgi vermeden hatırlatmak isteriz ki;

Ebeveynlerin , çocuklarına özel olarak hazırlanan programlardaki hareketlerin uygulanışını öğrenmeye açık olmaları ve ‘ev tekrarlarında’ sevgi, şefkat ve sabırla çocuklarına yardım etmeleri gerekmektedir.

Salonumuzda çocuklarımıza; sıçrama, zıplama, koşu, tırmanma, hidrolik sistemlerle çalışan spor aletlerimizle ve vücut ağırlıklarıyla yüzlerce kardiyovasküler antrenman yaptıracağız. Bunlardan yalnızca birkaçına örnek verecek olursak:

Squat (Pilates Ball)

Top yardımı ile çömelmek, kalkmak, gövde stabilitesini artırır, vücüdun genel güç artışını sağlar ve doğru yapıldığında postürel bozukluklarda düzeltici rol oynar.

Sandball Shoulder Press

Belli ağırlıkları olan küçük kum torbaları ile omuz kuvveti ve üst ekstremitenin stabilizasyonu sağlanır.

Rope Swing

Tüm vücut stabilizasyonu sağlandığı gibi,  güçlü kollar, güçlü omuzlar ve gündelik yaşantıda gerekli olan güçlü vücuda sahip olmayı sağlar.

Çünkü kasların gerilimi çok yüksek olduğu kadar aynı zamanda bir o kadar da kardiovasküler bir egzersizdir ve doğru kullanıldığında çok keyifli bir oyundur. Halat yukarı ve aşağı kuvvetlice sallanır.

Push Throw

Otizimli sporcunun durumuna ve tıbbi geçmişine göre doğru olan sağlık topu ile eğitmeni arasında ki bir adet oyun-egzersizdir. Güç ve sosyalleşme sağlar.

Forwards Jump

Güçlü sıçrama,dayanıklılıktır, kuvvettir. Kalbimizin ve damar yollarımızın gelişimidir. Zıplama bir oyundur. Çoğu otizimli sporcu bunun için zorlanacaktır ama işte burada sporculuğun vermiş olduğu disiplin,hırs ve kazandırılmış olan güç devreye girecek. Ve daha ileri sıçranacak.

Animal Walks

Tüm otizmli sporcuların çok seveceği bir egzersiz olan oyunlaştırılmış hayvan yürüyüşleri; çocukların durumuna göre değişecek çok çeşitli bir oyun metodu ve fitness yoludur. 

Mac Otizm ailesi olarak merkezimizde ugulanacak yüzlerce egzersiz çeşitinden sadece bir kaçını saydık. Kendilerine özel olarak düzenlenecek programlar ile otizmli çocuklarımızın günlük yaşantıları daha keyifli ve daha kolay olacak.

Unutulmamalıdır ki düzenli ve doğru yapılan egzersizler kilo problemlerini önler ve çocukların sosyal becerilerini geliştirir.

Randevu Alın
Bağış Yap
Gönüllü Ol
Gönüllü Ol Bağış Yap Üye ol
ÖN BAŞVURU FORMU
ÖN BAŞVURU

MacotizmOtizmi Sporla Yeniyoruz!

Ön Başvuru Kayıt Formu